Csicseriborsó és szezámmag. Ez a tápláló duó a fő alapanyaga a hummusnak, ami általában tartalmaz még oliva olajat, fokhagymát, köményt, citromlevet és egy kis sót. A hummus egy kincs a tápanyagok szempontjából. Sok vitamint, ásványi anyagot és (20 féle) aminosavat tartalmaz. Omega 3 zsírsavat, mangánt, rezet, nátriumot, kálciumot, vasat, cinket, C, B1, B6, B9, E, K vitamint tartalmaz, és emellett magas a rostanyag tartalma is. Tökéletes vegetáriánus étel egy kis kenyérrel, mivel a búza minden szempontból teljes értékűvé teszi.
A csicseriborsó főzésénél szokás szódabikarbónát használni, amitől könnyebben megpuhul. Egyesek azt mondják, hogy ez befolyásolja a tápértékét és a hummus izét, szóval ezt érdemes megvizsgálni. A vitaminok egy része mindenképpen elveszik a hosszú főzés alatt, így a ennek a nagyrésze a szezámmagnak tulajdonítható. A csicseriborsó főtt állapotban persze ásványi anyagokban mindenképpen gazdag marad. Ha túl sok szódabikarbónát használunk, akkor az tényleg kihathat az ízére, ezért érdemes kisérletezni azzal, hogy mennyire csökkentsük ezt le, hogy ne menjen a híres krémes állagának és ízének kárára. (bár ez engem kevésbé érdekel, mivel az ízek csak másodlagosak)
A hummus elkészítése
A hummus szakértőivel nem lehet felvenni a versenyt, de ettől már akár az első alkalommal is nagyon ízletesen el tudjuk készíteni a hummust. Kis túlzással 10-szer finomabb annál, amit a boltban vásárolhatunk és 10-szer táplálóbb is.
Hozzávalók: (kb 4 tálhoz)
- 1 pohár csicseriborsó
- 1/2 pohár tahini (finomra őrölt szezámmagból készült sűrű állagú massza)
- 1-2 gerezd fokhagyma
- 1 citrom kifacsart leve
- 1/2 teáskanál kömény
- 1 + 1/8 vagy 1/4 kanál szódabikarbóna
- só
- olíva olaj
- petrezselyem
Hogyan lesz ebből hummus?
- Mosd meg a csicseriborsót egy nagy tálban, nézd át rendesen, hogy vannak-e benne sérült darabok vagy kis kavicsok, vagy bármi más, amit nem szívesen látnál a tányérodon.
- Többször mosd meg a csicseriborsót, legalább annyiszor, hogy a róla leöntött víz átlátszó legyen. Ez azért fontos, hogy elkerüljük az evés közbeni mellék- vagy utóízt. Áztasd be estére 1 kanál szódabikarbónával. Reggel mosd meg és áztasd meg megint egy pár órára. A borsóknak fel kell szívnia a vizet és kb duplja méretűre kell nőnie. (összesen kb 10-15 órát legyen beáztatva)
- Ismét mosd meg a csicseriborsót, majd rakd át egy másik nagy tálba. Töltsd fel a tálat vízzel, ami épphogy ellepi a borsót és add hozzá a maradék szódabikarbónát, viszont a sót még semmiképpen. Főzd, amíg a borsókat nagyon könnyen össze tudod nyomni két ujjal. Ez körülbelül 1-1,5 óra alatt érhető el, ami alatt egyszer még érdemes a vizet lecserélni, és emellett mindenképpen szedd le az összeállt habot a víz tetejéről. Ha megfelelően puhák a borsók, akkor szűrd le borsót, a vizet pedig tartsd meg.
- Préseld össze valamilyen szerkezettel a borsókat rendesen, majd hagyd kicsit hűlni, mielőtt tovább haladsz.
- Add hozzá a tahinit és a többi alapanyagot, majd állj neki az egésznek újra a préselővel és nyomkodd addig, amíg el nem éred a kívánt krémes állagot. Ha túl sűrű lenne, akkor a főző vízből öntsél rá egy keveset.
- Önts rá egy kis olíva olajat és szórd meg petrezselyemmel. Jó étvágyat! :)
Forrásként a hummus blog-ot használtam. Érdemes lesz majd megnézni, ha már hummus-függők lesztek. :)
A bejegyzés trackback címe:
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.